Festival LOOP 12

The 20th anniversary of the Composers' Forum is the occasion of an important renewal, because it is a question of formalizing the evolution of the association through a change of name which reflects the diversity of its members but also the activities which structure its influence. Consequently, the Forum des Compositeurs becomes the Forum de la Création Musicale.

With each edition of the LOOP festival, the FCM tries to offer you an exhaustive overview of contemporary musical news in FWB without trying to identify a particular theme, which would reduce the range of proposals and the desire to experiment of the artists who perform there and which you can discover in our detailed program. 

Full program

Monday 12th 

8pm Cherche un peu

Three generations of Liège composers

Rudy Mathey, bass clarinet and double bass; Marie Billy, vocals; Max Charue, percussion; Alithéa Ripoll, percussion and piano; Toon Fret, flute; Michel Massot, sousaphone and the Centre Henri Pousseur, electronic device

Works by Henri Pousseur, Michel Fourgon and Alithéa Ripoll.

 

Tuesday 13th 

8pm Tribute concert to Stephan Dunkelman

By the Belgian Federation of Electroacoustic Music  

Works by Stephan Dunkelman, Elizabeth Anderson, Charo Calvo, Dimitri Coppe, Ingrid Drese, Stéphanie Laforce, Daniel Perez Hajdu, Jean-Louis Poliart, Todor Todoroff, Raphaël Vens and a piano improvisation by Stéphane Orlando on a soundtrack by Stephan Dunkelman 

 

Wednesday 14th 

8pm Le Grain Sacré

Music for violin and electronics by Belgian composers

Dejana Sekulic, violin and Gilles Doneux, live electronics

Works by Jean-Luc Fafchamps, Jean-Pierre Deleuze, Dejana Sekulic and Gilles Doneux

 

Thursday 15th 

8pm Diaphane

Ensemble Styx, Wind Quintet : Anne Davids, flute; Kristien Ceuppens, oboe; Dries Tack, clarinet; Bert Helsen, bassoon; Jonathan Rongvaux, horn 

Works by Claude Ledoux, Philippe Boesmans, Denis Bosse, Pierre Kolp, Thomas Foguenne

9pm Gestures in resonance

Kaoru Tashiro, piano

 1. Espace Onirique II ( Jean Pierre Deleuze) 2. Empreintes, Dévoilées, Dépliées (Claude Ledoux) 3. Musique Noire II (Julia  Purgina) 4. Reflecting Space I ( Kenji Sakai),

 

Friday 16th 

8pm Jaillissements

Contemporary music, improvised music, computer-assisted music, original compositions, transcriptions and rewritings

Duo Origines : Laurent Pigeolet, composition, piano, improvisation and Laure Stehlin, flutes, singing, improvisation.

Works by Laurent Pigeolet, Olivier Messiaen, Emmanuel De Falla, Tristan Murail, Laure Stehlin, Jean Casterède, Igor Stravinsky, JS Bach, Henri Purcell.

 

Saturday 17th 

8pm Ready-Made

Or the search for extra-musical objects and concepts in the work of composers

Fabian Coomans, piano

Works by Jean-Luc Fafchamps, Paul Pankert, Paul Craenen, Joanna Baillie, Apolline Jesupret

 

Sunday 18th

6pm Eco Ricercata

Concert - Meeting - Film

A work by Denis Bosse with Ensemble Fractales and the Centre Henri Pousseur on a film by Isabelle Françaix